Užitočné informácie o Parfumoch
Delenie parfumov
Rozdelenie parfumov podľa koncentrácie:
Parfumy sa rozdeľujú podľa parfumovej kompozície, t.j. podľa percentuálneho podielu vonných látok. Pravých parfumov, ktoré obsahujú 15 - 40% podielov vonných látok, v bežnej parfumérii nájdete málokedy. Častejšia je parfumovaná voda (EDP), ktorá sa vyznačuje podielom vonných látok približne 15%. O niečo menej vonných látok (6 - 12%) obsahuje toaletná voda (EDT). EDP a EDT ktorá sa odlišuje podielom vonných látok, ale záleží na konkrétnej kombinácii, teda ktoré látky sú vo vôni zvolené. Preto môže aj niektorá toaletná voda vydržať voňať dlhšiu dobu, než voda parfumovaná. Ďalej poznáme rôzne slabšie koncentrácie vôní, napr: kolínske vody, telové závoje, Eau de Fraiche, atď, ktoré majú kratšiu výdrž - čo mnoho ľudí ocení nielen v sparnom lete.
Parfum (extrakt) - obsahuje 15 až 40 % vonnej parfémovej kompozície v koncentrovanom liehu (alkoholu).
Parfumovaná voda (Eau de Parfum, EdP) - obsahuje 8 až 15 % vonnej parfumovej kompozície v cca 85-90% liehu.
Toaletná voda (Eau de Toilette, EdT) - obsahuje 6 až 12 % vonnej parfumovej kompozície v cca 80% liehu.
Kolínska voda (Eau de Cologne, EdC) - obsahuje 3 až 5 % vonnej parfumovej kompozície v cca 70% liehu
Rozdelenie parfumov podľa obsiahnutých zložiek :
Najjednoduchšie je vyberať parfum podľa jednotlivých zložiek. Vyberajte tie, ktoré máte Vy alebo obdarovaná osoba najradšej. Uprednostňujete ľahké citrusové, zelené či vodné vône? Potom vyberajte parfumy, ktoré obsahujú jemné a svieže zložky ako bergamot, citrón, uhorka, lekno, atď. a naopak sa vyhnite zložkám, ako sú vanilka, koža, pačuli, kadidlo či jazmín. Mate radi alebo vaša obdarovaná osoba bližšie k ovocným alebo kvetinovým parfumom, alebo sa vyžívate vo výrazných korenistých, orientálnych, cyprišových vôňach? Zodpovedanie týchto otázok Vám udá smer, ktorým sa máte pri výbere parfumu podľa jeho zložiek vydať.
Rozdelenie parfumov do hlavných skupín:
1. aldehydové
2. aromatické
3. citrusové
4. drevité
5. chypre
6. korenisté
7. kožené
8. kvetinové
9. orientálne
10. ovocné
11. vodné tóny
12. zelené tóny
Tieto hlavné skupiny sa ešte delia na podskupiny kde sa tieto skupiny spájajú.
Každý parfum alebo vôňa obsahuje vonné kompozície ktoré majú rôznu prchavosť a preto sa delia na:
HLAVA 1. fáza - rýchle prchavé látky cítime najprv a táto vôňa rýchlo odoznie.
SRDCE 2. fáza - stredne prchavé látky tvoria buket, charakter vône - rozvinie sa za niekoľko minút.
ZÁKLAD 3. fáza - pomaly prchavé látky pôsobia najdlhšie, niekoľko hodín.
Výber parfumu
Pokiaľ vyberáte parfum pre partnerku, môžete vyberať podľa jej osobnosti či podľa konkrétnej príležitosti. Pre romantičky sa hodia skôr jemné, kvetinové a ovocné parfumy. Osobnosť vášnivej a dominantnej ženy podčiarknu orientálne a drevité vône. Na leto a na šport sú vhodné citrusové a vodné vône, na večerné udalosti sa skvele hodia ťažšie parfumy, ktoré z Vašej partnerky urobia vášnivú a neodolateľnú ženu.
Testery parfumov
Testery sa bežne používajú v klasických parfumériách, aby si zákazníci mohli vyskúšať, ako parfum vonia. Pretože tester neslúži na priamy predaj koncovým zákazníkom, nie je jeho prevedenie tak farebné a honosné. Tester sa od klasického produktu líši iba tým, že býva zabalený v bielej krabičke bez potlače a väčšinou nemáva ochranný vršok rozprašovača. Občas na ňom býva nálepka s textom "Tester", prípadne "Demonstration". Vôňa je však úplne zhodná s klasickým balením a nie je teda ani silnejšia ani slabšia.
Ak chcete vôňu pre seba a krabičku nepotrebujete je tester ideálnou voľbou. V prípade, že vôňu máte pre niekoho ako darček, je vhodnejšie klasické balenie.
Životnosť parfumov
Pokiaľ je parfum skladovaný pri izbovej teplote a nie je vystavený priamemu slnečnému žiareniu, vôňa by mala vydržať aj niekoľko rokov. Výrobcovia síce presne nešpecifikujú túto dobu, ale nepoužitá vôňa pri optimálnom skladovaní môže vydržať aj 10 rokov.
Po otvorení vôňa vydrží zhruba jeden rok, pokiaľ je skladovaná mimo priameho slnečného žiarenia a pri izbovej teplote - max. do 25 stupňov.
Ak parfum začína meniť farbu, prípadne má odlišnú farbu tekutiny ako zvyčajne a začínajú sa okolo rozprašovača objavovať usadeniny, dá sa usudzovať, že vôňa je už stará a už ju nebude možné použiť. Pokazenú vôňu je možné identifikovať podľa jej odlišnosti od inej rovnakej vône. Odlišnosť sa môže prejaviť zápachom po alkohole nakoľko vône extraktov rýchlo odznejú. Z dôvodu zlých skladovacích podmienok a produkt môže pokaziť až do takej miery že už miesto vône môže vyslovene zapáchať.
Rada na záver: Ak si neviete poradiť s výberom parfumu pre svoju obdarovanú osobu využite DARČEKOVÝ POUKAZ.